Policie informuje - VIN kód - kódování autoskel
J-alarm     Praha      mobil: 602 316 029       dílna: Na lánech 41, Praha 4 - Michle           mapa Prahy alarm 017 DPS
domů llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll-zpět na VINCODE -llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll e-mail
vin kód Policie informuje - kódování autoskel


Stanovisko Policie ke značení autoskel VIN kódem
Kódování autoskel VIN kódem má i další přednosti. Jde například o snadnější identifikovatelnost vozidla ze strany kontrolních orgánů (policie, celní správy), číslo je při kontrole snadno porovnatelné s dalšími VIN, vyznačenými na karoserii a také s doklady k vozidlu, které je povinen u sebe vozit motorista. VIN obsahuje evidenční i pátrací databáze Policie ČR. K nesporným výhodám tohoto systému patří i cenová dostupnost a snadná proveditelnost. Označením zasklených ploch vozidla "VIN identifikátorem " dává jeho provozovatel potenciálnímu pachateli krádeže najevo svojí starostlivost o majetek a přinejmenším jej odrazuje od krádeže, která v případě realizace znamená zvýšené nebezpečí pro zloděje při kontrole a nutnost vysokých nákladů na kompletní přesklení všech "VINem" označených zasklených ploch vozu.
Jak pachatelé u odcizených automobilů mění VIN na karosérii?
Pachatelé velice často úmyslně poškodí továrně ražené VIN, pak prohlásí, že při opravě došlo k poškození plechového dílu zrovna v místě kde je VIN vyražen a následně obdrží nové registrační číslo, které s originálním VIN nemá nic společného.

Z jednoho automobilu (totální havárie - vrak, zakoupen za tímto účelem s platnými doklady) je plechový díl, či jeho část, s VIN identifikátorem vyříznut a do druhého, kradeného je „navařen“.

Původní VIN se úplně nebo zčásti vybrousí, odfrézuje. Po odstranění se označení stává „neviditelným“ a na původním místě se vyrazí jiné číslo VIN. Pak se k vozu obstarají příslušné doklady.

Moderní zdokonalené svařovací a lakýrnické technologie, snadno dostupné specielní nářadí, nedostatečné značení podvozku, motoru a převodovky výrobci vozidel ve smyslu ochrany před falšováním - to vše ulehčuje pachatelům práci s „přečesáváním“ a úspěšným prodejem kradeného vozidla.Je vidět, že pachatelé mají velice jednoduchou práci. Co kdyby automobilky navíc vypískovali VIN na všechna skla, vyrazily VIN na všechny plechy a navíc umístily několik tajných tzv. "plovoucích" VIN kódů - jejich umístění by bylo závislé na přesném datu výroby. Pak by ubylo oprav vozidel po totálních haváriích, žádostí o přidělení nového identifikačního čísla po náhodném zničení VIN při opravě, různých "přestaveb". Prostě by se tato trestná činnost skoro nevyplatila. Podstatně by ubylo krádeží motorových vozidel. Chtějí však toto automobilky?