J alarm Praha - VINCODE - značení autoskel VIN - faq
J-alarm     Praha      mobil: 602 316 029       dílna: Na lánech 41, Praha 4 - Michle           mapa Prahy alarm 017 DPS
domů llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll-zpět na VINCODE -llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll e-mail
vin kód VINCODE - značení autoskel VIN - faq


Z jaké strany okna se značení provádí?
Značení autoskel VIN +CZ VINCODE se pískuje z venkovní strany oken. Z vnitřní strany se pouze vylepí dvě výstražné samolepky.
Právě jsem koupil auto. Nemám ještě značky. Mohu přijet?
Ano. Po provedení značení vyplníme certifikát, v němž zůstane kolonka "SPZ" prozatím nevyplněna. Značení nebude zařazeno do databáze. Až SPZ získáte, jednoduše nám ho pošlete formou SMS, e-mailu nebo ho sdělíte telefonicky. Data o provedeném značení autoskel VINCODE budou neprodleně zaregistrována v mezinárodně přístupné databance VINCODE.
Mám si nechat vypískovat VIN na všechny okna, nebo jen na 6 oken?
Minimum pro pojišťovny (aby uznaly značení VINCODE pro poskytnutí slevy na pojistném) je 6 označených oken. Doporučujeme však označit všechna okna, včetně střešního. Naopak není vhodné kódovat přední "trojůhelníky" u vozidel MPV, či velmi malé "trojůhelníky" bočních zadních dveří, kde by značení VIN bylo příliš natěsnané. V případě pochybností Vám poradí technik, provádějící značení.
Kolik se připlácí za vypískování znaků "CZ" za VIN kód?
Nic. Znaky "CZ" za vlastním VIN kódem jsou standardní součástí značení autoskel VINCODE. Od vlastního VIN jsou odděleny tečkou. Díky ještě vyššímu stupni zabezpečení jednoznačně doporučujeme! Pokud si znaky CZ za VIN kódem nebudete přát, oznamte to technikovi, který pak provede vypískování VIN kódu samotného - stěhování, či předpokládaný prodej automobilu do zahraničí.
Proč je VIN tak "dlouhý"? Měl jsem dříve na sklech vyznačen šestimístný kód.
Jedině VIN je mezinárodním identifikátorem vozidla. Jsou v něm zakódovány všechny potřebné údaje o konkrétním automobilu. Každý VIN se skládá ze 17-ti znaků z nichž první tři písmena definují výrobce - automobilku. Dříve se skutečně provádělo značení 5-ti a více místných kódů. V žádném případě se nejednalo o VIN, ani o jeho část. V dnešní době se tyto "anonymní" nic nedefinující kódy aplikují na okna jen výjimečně. Prověření příslušnosti takového náhodného seskupení písmen a číslic ke konkrétnímu autu bylo složité a velmi zdlouhavé. Proto dnes je jednoznačně preferované značení autoskel VIN kódem. Kontrola je jednoduchá: VIN na "plechu" od výrobce auta = značení VIN na všech oknech = VIN v dokladech (TP a OTP) = VIN v evidenci motorových vozidel. Jakýkoliv nesoulad je tedy na první pohled zjistitelný.
Zloděj však může VIN odstranit výměnou všech skel!
Může. Výměna všech skel za jiná je však dražší než cena automobilu na trhu kradených vozidel. Navíc je to operace dosti časově náročná. Největší problém zcela jistě představuje získání všech autoskel s originální homologační značkou a shodným rokem výroby s automobilem. Je tedy zřejmé, že si zloděj raději vybere jiné, neoznačené auto. Statistiky dokazují, že se tato pravděpodobnost velmi blíží ke 100%.
Proč VIN pískujete, když leptání VIN je rychlejší?
Odpovědí na Váš dotaz je stránka "Proč pískování". Nicméně v krátkosti uveďme jen, že výhody drtivě převažují nad větší technickou náročností a delší dobou značení. Jedině pískovací technologií se dá dosáhnou potřebné hloubky znaků VIN kódu ve skle = neodstranitelnost značení bez destrukce skla. Vypískovaný VIN je výborně viditelný a díky speciální zrnité struktuře i perfektně čitelný oproti poleptanému povrchu skla. Neexistuje možnost tzv "podleptání" jednotlivých znaků do stran. Průběh pískování VIN kódu lze kontrolovat v průběhu operace pouhým odklopením šablony. Dle našich odhadů by leptání (vzhledem ke kvalitě značení a jednoduchosti provedení) mělo být cca 5x levnější. Ve skutečnosti však není levnější ani o polovinu.
Kde všude můžete VIN ještě vypískovat?
Značení autoskel VINCODE má ATEST jen na pískování VIN či VIN + CZ na autoskla. Je nepřípustné provádět značení na světlomety, zpětná zrcátka atd. Proto to po nás prosím nevyžadujte.
Co když prší, sněží, mohu přijet na pískování VIN?
Samozřejmě, celková doba aplikace se však prodlouží z 40 min až na 60 min. Okna před vypískováním VIN sušíme pomocí tlakového vzduchu.
Po provedeném značení autoskel VINCODE jsem obdržel certifikát. Musím ho vozit s sebou?
Ne, naopak. Certifikát o provedeném značení autoskel VINCODE pečlivě uschovejte (např. společně s doklady od vozidla).
Co po mne bude vyžadovat pojišťovna pro poskytnutí slevy?
Pro získání slevy na havarijní pojištění předložte v pojišťovně originál certifikátu o provedeném značení autoskel v systému VINCODE. Pojišťovací agent bude zároveň vyžadovat vizuelní kontrolu Vašeho automobilu, pro zjištění zda je na voze vypískován VIN kód minimálně na 6-ti oknech.
Vyměnil jsem na voze sklo, potřebuji značení VIN dopískovat.
Stačí se objednat, sestavíme šablonu s Vaším VIN a značení doplníme. Zdržíte se cca 10 - 15 minut.
Jaké povinnosti mne čekají při prodeji vozidla?
Po prodeji vozidla se značením autoskel VINCODE pouze předejte certifikát novému majiteli. Případné změny (SPZ, ...) zařídí nový vlastník, jednoduše dle pokynů na certifikátu.
Poskytují při značení autoskel VINCODE pojišťovny slevu?
Ano, několik pojišťoven snižuje sazbu za havarijní pojištění v případě pískování oken VIN kódem. Jmenujme například:
Alianz pojišťovna
Kooperativa pojišťovna
Komerční pojišťovna
IPB pojišťovna
ČS Živnostenská pojišťovna
ČSOB pojišťovna
Certusia pojišťovna
Zürich pojišťovna
Česká pojišťovna zatím ne, nicméně dle svého vyjádření se ke značení autoskel VIN kódem velice pozitivně staví a o zvýhodnění svých klientů uvažuje do budoucna.